דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

כתבות

סבא שלי מתמודד עם דמנציה. סבתא שלי מתמודדת עם סבא שלי

סיפורה של משפחה המייצג מיליון מטפלים עיקריים בישראל
סבא שלי איש חזק. יותר נכון, סבא שלי היה איש חזק. סבא שלי הוא איש משפחה, הוא איש של אישה, הוא דואג לאישה שלו. סבתא שלי אמיצה. סבתא שלי לוחמת. סבתא שלי היא אשת משפחה, היא אשת איש, היא דואגת לאיש שלה. סבא שלי זוכר את סבתא שלי, אותי לא תמיד. סבתא שלי היא משענת בשביל סבא שלי. הוא נשען. והוא כבד. סבתא שלי יצירתית וחושבת על כל דרך אפשרית לעזור לסבא שלי, ועדיין סבתא שלי מרגישה שהיא לא עושה מספיק. כשסבא שלי מזהה אותי, הוא לוחץ את ידי בנינוחות. כשסבא שלי לא מזהה אותי, הוא לוחץ את ידי בחוזק, הוא מכאיב, הוא אלים. לפעמים גם כשמזהה לוחץ יד בחוזקה - זה אפילו מעליב יותר.

 

30/04/2017

הורות ותוחלת חיים

העובדה שהורים נהנים מתוחלת חיים גבוהה יותר בהשוואה לאנשים חשוכי ילדים, לא צריכה מחקר נוסף, שכן היא אוששה במספיק מחקרים איכותיים, שפורסמו בעשורים האחרונים. עם זאת, עדיין לא ברור מה הוא המנגנון הקושר בין הורות לשיעורי תמותה נמוכים יותר ומעבר לכך, לא ממש ברור כיצד השפעת ההורות על הסיכוי לתמותה, משתנה לאורך החיים

בעידן שבו להביא ילדים לעולם כבר מזמן אינו עניין מובן מאליו, יש מקום לחקור את הקשר ולהעמיק את ההבנה בנוגע לאופן שבו הימנעות מהבאת ילדים לעולם משפיעה על הבריאות והשרידות בגילאים מבוגרים. זוהי הנקודה שממנה יצאו לדרך החוקרים מהיחידה לאפידמיולוגיה במכון קרולינסקה ומאוניברסיטת שטוקהולם שבשוודיה.

תופעה נוספת, המצדיקה לטענת החוקרים את העיסוק המעמיק בנושא זה, באה לידי ביטוי בכך שבעשורים האחרונים ישנה מגמה גורפת באוכלוסיית הגיל השלישי בשוודיה של מעבר ממגורים במוסדות, כמו בתי אבות, למגורים בבית עם סיוע ותמיכה. בנוסף לכך, שיעור הקשישים השוודים שמקבלים סיוע ותמיכה מילדיהם נמצא גם כן בעלייה מתמדת. תופעות אלו, מן הסתם, אינן בלעדיות לשוודיה או למדינות הנורדיות באופן כללי.

אז מדוע בעצם ילדים זה לא רק שמחה, אלא גם סיכון מופחת לתמותה?

30/04/2017

בעידן הדיגיטלי אתם צפויים לחיות לנצח

עידן חדש
בשנת 2017 יחול יום הולדתו העשירי של העידן הדיגיטלי. מתי בדיוק? ב-29 ביוני. אם תשאלו את עצמכם כיצד בחרתי לקבוע את יום הולדתו, על דעת עצמי בלבד, הרי שבאופן רשמי בדיוק באותו היום, בשנת 2007 הגיח לעולם האייפון הראשון – שילוב של טלפון סלולרי, נגן מדיה נייד ומחשב כף יד, המסוגל להתחבר לאינטרנט. לראייתי, באותו היום ממש נכנסנו באופן רשמי אל העידן הדיגיטלי.

14/03/2017

אימון המוח במחקר- שני צדדים למטבע

בעשור האחרון הופיעו עשרות רבות של מאמרים ומחקרים שעניינם אימון המוח ומידת האפקטיביות שלו. לא מעט ויכוחים ניטשו בין מומחים, אנשי מקצוע וחוקרים בתחום הגיעו גם לעיתונות הכתובה והאינטרנטית שמגיעה לעיני מליוני קוראים וצופים. העובדה שתחום אימון המוח כולל כיום כמה עשרות של חברות בכל העולם, והתעשייה עצמה מגלגלת מיליארדי דולרים בשנה, העלתה עוד יותר את רמת העניין בה וקראה לחקר אקדמי מעמיק של הטענות בדבר היכולת של משחקי אימון למוח לשמר את היכולת הקוגניטיבית. הנושא רלוונטי במיוחד לבני ה-+50 שחוששים מן הירידה הקוגניטיבית על מרכיביה השונים שעלולה לפגום באיכות חייהם הצפויים להתארך עוד ועוד.

19/02/2017

קהילה צומחת ושינוי תרבותי במוסדות לגיל השלישי

"קהילה צומחת" היא צורת מפגש ייחודית לדיירי מוסדות בגיל השלישי, במרכזי יום ובדיור מוגן, לאנשים תשושים, תשושי נפש וסיעודיים, בבתי חולים גריאטריים ושיקומיים, המתקיימת בין פעמיים לחמש פעמים בשבוע.

התכנית מאפשרת יצירת קשרים בין-אישיים בין הדיירים לבין עצמם, יחד עם המשפחות והצוות, במטרה להעלות את איכות החיים במוסד וליצור סביבה שבה האדם במרכז.

8/01/2017

כאן גרים בכייף-גיליון 177, יוני 2016

"עִיר שֶׁאֵין בָּהּ זְקֵנִים מְשׁוּלָה לְעִיר
שֶׁאֵין בָה עֵצִים וּמִדְשָׁאוֹת,
לֹא מַעֲלוֹת וּמוֹרָדוֹת,
אֶלָּא כוּלָה מִישׁוֹר חַדְגוֹנִי וּמְשַׁעְמֵם.
בָּה יֵשׁ מַרְאֵה עיניים,
אַךְ לֹא הֵלֶךְ נֶפֶש" (א.שטינטמן)

 

13/07/2016

פני הסיעוד הביתי לאן?

2/05/2016

מלחמה ושלום: כיצד בני זוג בבגרות המאוחרת מיישבים חילוקי דעות?

מחקרים הראו כי בתקופת הבגרות המאוחרת, מרבית האנשים מעריכים את נישואיהם כמאושרים עד מאושרים מאוד. אולם כמו בתקופות חיים אחרות, גם בתקופה זו מתקיימים בין בני הזוג חילוקי דעות ופורצים ביניהם קונפליקטים. יתר על כן, תקופת הבגרות המאוחרת מאופיינת במעברי חיים רבים, אשר הבולטים שביניהם הנם פרישה מהעבודה, "הקן המתרוקן", מעבר חיים שבו עוזבים הילדים הצעירים ביותר את הבית, נטילת תפקיד המטפל בהורה או בבן משפחה קשיש והתדרדרות מצב הבריאות אשר בעקבותיה מתפתחת תלות בסביבה ובבן הזוג. מעברים אלו עלולים להציף על פני השטח קונפליקטים בלתי פתורים בזוגיות שהיו חבויים מהעין בתקופות מוקדמות יותר בחיי הנישואין, או קונפליקטים חדשים שהתפתחו בשל נסיבות החיים המיוחדות של תקופת חיים זו, אשר כדי ליישב אותם יש לאמץ דפוסים מותאמים. אופיו של דפוס ההתמודדות עם הקונפליקטים שבני הזוג מאמצים, הוא מרכיב חשוב הקובע את איכות חיי הנישואין.

16/09/2015

המטפל העיקרי בהורים מזדקנים

הכול מתחיל בבית

משפחה. עבור רבים משפחה היא המקום שבו מרגישים שייכים, אהובים, מוערכים ומוגנים, אך יש אחרים, שעבורם משפחה היא מחויבות מעיקה ואפילו ארץ עוינת.

משפחה "טובה" מאפשרת לילדים שלה חיבור ונפרדות: ילדים חופשיים להיות הם עצמם, ולהיפרד ממשפחת המוצא, תוך שמירה על קשר חם. אם יש משהו לא צודק בגידול ילדים, זה שדווקא ממשפחות מורכבות, דיספונקציונליות, קשה להיפרד. הילדים (בני ה-40, 50 או 60) אינם חופשיים ללכת הלאה, כי יש להם עסקים לא גמורים עם הוריהם. כל עוד ההורים חיים, ילדים רוצים מהם הכרה, אהבה, חום, הערכה וגאווה. וכך קורה, שלא פעם, דווקא הורים שלא היו טובים דיים, זוכים לטיפול מסור יותר. ככל שההורים תפקדו בצורה טובה יותר, הילדים מרגישים חופשיים להמשיך הלאה, ולא תמיד רואים את הנזקקות והחולשה של הוריהם, שהיו נורא בסדר, שהעבירו את המסר: "אנחנו לא צריכים כלום, רק שתהיו מאושרים".

כשההורים מתחילים להזדקק לעזרה, בדרך כלל, בן (או בת) אחד לוקח על עצמו את רוב העול. בהתחלה מדובר בליווי לרופא או לבדיקות, באירוח חברה להורה, בעשיית סידורים שונים עבורו. אם ההידרדרות היא הדרגתית, קשה לשים את האצבע מתי התפקיד הזה הופך להיות חלק גדול מחיי המטפל העיקרי.

28/07/2015

ללב אין קמטים: על מיניות ואינטימיות בזיקנה

הכותרת של הכתבה "מיניות ואינטימיות בזיקנה" עשויה לעורר אסוציאציות מפתיעות ומנוגדות. המחצית הראשונה "מיניות ואינטימיות" כורכת שני מושגים המעלים מחשבות על משיכה, יופי, התרגשות, רעננות, עונג, גירוי וקשר רומנטי. לצערי, גם היום, שנים רבות מאז שהתפתח מקצוע הסקסולוגיה, התפיסה החברתית לגבי "מיניות ואינטימיות" איננה שוויונית. אנשים רבים חשים שהתנהגויות ורגשות כאלה שייכים לצעירים.

זקנה, לעומת זאת, מעוררת מחשבות ודימויים של אנשים עייפים, שאבדו את יופיים והדרם,  כאלה שמתמודדים עם חולי וקשיים, וגם עם אבדן היכולת בתחומים שונים.

לכן, למרות הפתיחות המינית בעולם, קשישים וקשישות, כמו גם אנשי מקצוע הפוגשים בהם, מתקשים לחבר בין זיקנה למיניות ואינטימיות. לכך מתווספת תפיסה מוגבלת וצרה של המושג מיניות.

 

על הזכות של זקנים בריאים "למות בכבוד"

בסוף חודש מאי התפרסמה בעיתון הארץ ידיעה שכותרתה: "קשישים שאינם חולים יוכלו לעבור המתת חסד בשווייץ: ארגון 'אקסיט' להמתות חסד ירחיב את שירותיו מכיוון שקשישים רבים, שרואים בזקנה פרק לא מכובד, מבקשים את עזרתו למות." להלן ציטוט מתוך הידיעה:

המתת חסד היא חוקית בשווייץ ובאופן טכני גם אדם בריא וצעיר יכול להשתמש בשירותים של ארגון אקסיט ושכמותו. אבל בדרך כלל חברות העוסקות בתחום קובעות קריטריונים פנימיים מי רשאי לדעתן להשתמש בשירותיהן ומי לא. הארגון השווייצי אקסיט, שמסייע לאנשים המעוניינים בכך למות, הודיע השבוע כי ירחיב את שירותיו גם לקשישים שאינם חולים סופניים. הארגון הוסיף לשירותיו סעיף הכולל "התאבדות בגלל גיל מבוגר", המאפשר לאנשים שסובלים מבעיות פסיכולוגיות או פיזיולוגיות הקשורות בגיל מבוגר לבחור לסיים את חייהם. (פרנץ', 2014)

ידיעה זו מרעישה, שכן עד כה ארגונים להמתת חסד בשווייץ שירתו רק אנשים החולים במחלות קשות או סופניות (שילה, 2011). עתה, לראשונה, ארגון להמתת חסד מאפשר לקבוצת אנשים בריאה להיעזר בשירותיו.

דבר המערכת- גיליון 159, יולי 2014

לוחמי הסיעוד

כל הארץ חזית וכל העורף חשוף למתקפת רקטות טרור, ועם זאת יישובי עוטף עזה ודרום הארץ נתונים כבר שבועיים תחת אש כבדה לאורך כל שעות היממה. רבים, בעיקר משפחות עם ילדים, עברו לקרובי משפחה במרכז ובצפון עד יעבור זעם.אזרחים וותיקים וזקנים עולים חדשים, בהם חולים וסיעודיים, נשארים במקומם וחווים יום יום את יללת האזעקות ורעם ההתפוצצויות. לעזרתם עומדים לוחמי הסיעוד –  אנשי מקצוע ומטפלים בקהילה ובתי האבות, אשר מתייצבים במסירות לעמל יומם לטפל ולסעוד את מטופליהם גם בשעות קשות של סכנה וחרדה.

פרדוקס: על המכשול בדרכם של זקנים הסובלים מהתעללות לקבלת גמלת סיעוד

מבוא

 

מגורים לבד מזכים את האדם הזקן בתוספת ניקוד במבחן הזכאות לקבלת גמלת סיעוד מטעם הביטוח הלאומי, ואילו מגורים עם בן משפחה מתעלל אינם מזכים בניקוד נוסף. המאמר מתאר את הבעייתיות בקריטריון זה, וממחיש זאת באמצעות תיאור המקרה של נחמה, אישה בעלת מגבלות תפקוד אשר סבלה מהתעללות קשה מצד בנה שהתגורר עמה. רק לאחר שהצליחה להוציא את בנה מהבית, ובעקבות זאת זכתה בתוספת ניקוד על מגורים בגפה, עברה נחמה את סף הניקוד הנדרש וקיבלה גמלת סיעוד. המקרה של נחמה, המייצג את מצבם של זקנים רבים, מניב המלצות לשיפור הקריטריונים לזכאות בגמלת הסיעוד.

8/06/2014

עבודת מבוגרים מעל גיל פרישה- נכס או נטל?

כשדנים בבעיית התעסוקה בישראל עולה השאלה: האם נכון – כלכלית ומוסרית – לאפשר (ואולי אף לעודד) עבודת מבוגרים לאחר גיל הפרישה. בשאלה זו נדון במאמר הנוכחי.

תקציר מחקר: תחושת רווחה של זקנים המתגוררים בקהילה וזקנים המתגוררים בדיור מוגן - ניתוח משווה

השפעת סוג המגורים על תחושת הרווחה של הזקן חזקה יותר מהשפעת המצב הכלכלי, המצב המשפחתי, הגיל והמגדר

חדר משלך- על המלכוד של נשים זקנות המנסות להיחלץ מהתעללות בתוך המשפחה

מבוא

המאמר הנוכחי מביא את סיפורה של בתיה, אישה זקנה שעזבה את הבית בניסיון להיחלץ מהתעללות ארוכת שנים מצד בעלה. לאחר חודשיים וחצי מחוץ לבית החליטה בתיה לחזור לביתה משום שלא מצאה מקום אחר לגור בו. באמצעות ניתוח המקרה של בתיה ומקרה נוסף של אישה זקנה שניסתה לעזוב את בעלה וחזרה בה, המאמר בוחן את המענים הקיימים בעבור נשים זקנות שחוות התעללות ורוצות לעזוב את הבית. התבוננות במענים אלו מנקודת מבטן של הנשים חושפת חוסר הלימה בין המענים הקיימים לבין הצרכים והמגבלות של נשים זקנות, מצב הממלכד אותן בתוך מערכות יחסים אלימות.

אדם זקן - מי יש לו בחייו?

קולה של הקשישה בטלפון היה חנוק ומודאג: "את יודעת, כבר שבוע אין לי מטפלת. מאז שהמטפלת הקבועה שלי פרשה לגמלאות, מתחלפות אצלי מטפלות כל שבוע. בחברת הסיעוד אמרו לי שהם ממשיכים לחפש את המטפלת המתאימה. אני מחכה, אבל בינתיים אין מי שיעזור לי...".

מהי מחיה בכבוד לבני 65+ בישראל?

מדד מל"א למחיה בכבוד, בני 65 ומעלה, תמצית הנתונים המספריים
כמחצית מבני 65+ חיים מתחת לקו מחיה בכבוד[1] (כ-400,000 נפש).

קו מחיה בכבוד לזוג בני 65+ נע בין 6,607 ₪ לבעלי דירה ללא סיעוד, לבין 11,165 ₪ בחודש לזוגות החיים בשכירות וזקוקים לסיעוד מלא.

קו מחיה בכבוד לבני 65+ החיים בגפם נע בין 4,129 ₪ בחודש לבעלי דירה ללא סיעוד לבין 7,666 ₪ בחודש לחיים בשכירות וזקוקים לסיעוד מלא.

17/02/2014

אתיקה מקצועית בייצוג משפטי של לקוחות זקנים: ההכרח במסגרת מאחדת

עריכת דין בייצוג של לקוחות זקנים טומנת בחובה אתגרים מקצועיים ייחודיים והזדמנויות לעשייה שהיא מעבר למתן השירות המשפטי הקונבנציונלי, ולשם כך נדרשת הנחיה משמעותית מראש- זו אחת המסקנות של מחקר חדש באוניברסיטת חיפה שזכה בפרס "עבודת המחקר המצטיינת" מטעם האגודה הישראלית לגרונטולוגיה

גרנטולוגיה- המתח שבין האקדמיה לפרטיקה

כל אחד מאיתנו שמע לפחות פעם בחייו את המושג "בעל מקצוע". אדם שלמד אינסטלציה הוא אינסטלטור וסביר להניח שיידע לפתוח סתימה, אך האם מי שלמד כלכלה או מינהל עסקים הוא כלכלן? ממש לא! לדעה זו שותפים מנהלים רבים במשק.

כשמלמדים אינסטלציה מלמדים פרקטיקה מעשית, ומדוע? תארו לעצמכם שאתם מזמינים אינסטלטור שחזק בתאוריות, אך אינו יודע לפתוח סתימה! האם נזמין אותו שוב? אם לא, אז למה שמעסיקים יקבלו לעבודה אדם שחזק בתאוריות אך לא יודע בפועל לבנות תקציב, לתמחר, לעשות הערכת שיווי וכד'?

בניית אתרים