דורות - מגזין לקידום השירות לאוכלוסיה המבוגרת

קהילה צומחת ושינוי תרבותי במוסדות לגיל השלישי

"קהילה צומחת" היא צורת מפגש ייחודית לדיירי מוסדות בגיל השלישי, במרכזי יום ובדיור מוגן, לאנשים תשושים, תשושי נפש וסיעודיים, בבתי חולים גריאטריים ושיקומיים, המתקיימת בין פעמיים לחמש פעמים בשבוע.

התכנית מאפשרת יצירת קשרים בין-אישיים בין הדיירים לבין עצמם, יחד עם המשפחות והצוות, במטרה להעלות את איכות החיים במוסד וליצור סביבה שבה האדם במרכז.

8/01/2017

ביסודה של התכנית עומדת ההכרה, כי כל אדם, בכל גיל, יכול ורוצה ללמוד, להתפתח ולהיות בקשר בין-אישי עם אחרים. האדם זקוק לומר את אשר על ליבו, לספר על עצמו וכן להציג את בעיותיו, צרכיו ומאווייו. כל אדם רוצה שיכירו בו ואותו, לא רק על פי  מכאוביו הפיזיים ומגבלותיו הרפואיות, אלא גם על פי רצונותיו החברתיים, הרגשיים ומשאלות ליבו.

המפגש מעודד ערכים אלו על ידי מתן אפשרות לכל אחד מהמשתתפים להתפתח ולהביע את עצמו בתחומים מגוונים, מעשירים ומעוררי מחשבה.

מטעם ג'וינט ישראל-אשל מלווה את התכנית כותבת שורות אלה, אשר מעבירה קורס לצוות בית האבות בתחום ומכשירה אנשים מתוך הצוות הקיים לתפקד כמפתחי קהילה.

התכנית מתאימה לכל סוגי המחלקות ומיועדת לעצמאיים, לתשושים, לתשושי נפש, למאושפזים במחלקות שיקום וסיעודיות, והיא פועלת ב-101 מחלקות בבתי אבות  מדימונה עד נהריה.

במעקב אחרי הקהילות השונות ניתן לראות שינויים חיוביים הנראים לעיני כל: מתפתחת יותר דאגה ואהדה בין הדיירים השונים, לעתים ממצב של חוסר היכרות מוחלט. הצוות מכיר לעומק את הדיירים, את עברם, רצונותיהם האישיים ואישיותם. כמו כן, הדיירים פוגשים את הצוות הרב-מקצועי, הן מהפן המקצועי והן מהצד האישי, מה שמאוד מקרב, מעורר הכרה ותודה ומסייע לקשר ולתפקוד היומיומי. בין השאר, השאיפה היא ליצור שינוי בתפיסת הצוות את הדייר וביצירת תחושת ביתיות בתוך המוסד.

כדי להצטרף, יש לקיים מפגש של ההנהלה ושל הצוות הפרא-רפואי המוביל עם מנהלת התכנית מטעם הג'וינט, להיכרות עם הבית ולהתאמת התכנית בפועל. התכנית פועלת במימון קרן רוכלין וג'וינט ישראל-אשל.

 

תמר דשבסקי, עו"ס, גרונטולוגית, מקדמת שינוי תרבותי לגיל השלישי

מנהלת  תכנית "קהילה צומחת" מטעם ג'וינט ישראל-אשל

 

 

הגדרת הזקן  של "אלון חיים" היא המנחה את הפעילות ליצירת שינוי:

זקן הוא כל אדם אשר ממשיך לגדול וללמוד ושממשיך להתקיים בו פוטנציאל, ואשר חייו ממשיכים לצפון בתוכם הבטחה לעתיד וקשר אליו. הזקן ממשיך לבקש אושר, שמחה ועונג, וזכותו הטבעית לכל אלה אינה פוחתת. יתרה מזאת, הזקן הוא אדם שזכאי לכבוד ולהערכה, ושתפקידו להפיק חכמת חיים מניסיונו הממושך ולנסח אותה כמורשת לדורות הבאים.

פרויקט אלון חיים

© 1977 כל הזכויות שמורות לארגון "אלון חיים"

 

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים